Individuální canisterapie

V životě člověka jsou někdy chvíle, kdy potřebuje péči v domácím prostředí, na které je zvyklý a kde má svůj klid. I tady má canisterapie své nenahraditelné místo – v individuální péči o děti (děti s různými vývojovými poruchami, hendikepem apod.) nebo seniory (často to bývá v rámci paliativní péče).

Jak probíhá canisterapie v domácím prostředí?

Individuální canisterapie probíhá vždy v domácím prostředí. Canisterapeutický tým dochází za klientem domů. Canisterapie je vždy po osobní nebo telefonické domluvě upravována přesně podle potřeb klienta (dítěte nebo seniora).
Zpočátku většinou stačí půl hodiny – tak aby klient nebyl unavený, později lze návštěvu prodloužit. Pokud za dítětem dochází fyzioterapeutka nebo rodiče s dítětem během dne cvičí, bylo by vhodné, aby CT byla před fyzioterapií/cvičením.

S dětmi často pracujeme na rozvíjení vjemů, hrubé i jemné motoriky, pes dítě motivuje k lezení, držení hlavičky, k zájmu o okolí.
Se seniory většinou využíváme čas k mazlení se psem a povídání si. Senioři, kteří ztratili zájem o dění okolo sebe, se v přítomnosti psa rozpovídají a usmívají se. Pes je motivuje k pohybu.

Co děti potřebují k průběhu canisterapie?

Pro polohování a cvičení v přítomnosti psa děti potřebují matraci, na které mohou ležet. Také pohodlné oblečení, které je nebude limitovat v pohybu. Raději oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Pro průběh canistarepie je vhodné zajistit klidné místo (sourozenci mohou být přitomni, ale neměli by do průběhu canisterapie zasahovat – v hlavní roli je klient a pes).

Důležitá je pro nás spolupráce s rodinou – průběh hodiny, další postup a plán dalších návštěv vždy domlouváme individuálně dle potřeb klienta.

S kým spolupracujeme
Nemocnice v Hořovicích

Kontaktní osoba:
Ing. Silvie Filingerová
silvie.filingerova@tkzp.cz
mobil: 737 427 950