Canisterapie pro hendikepované klienty

Při canisterapii s klienty s různým fyzickým postižením nejčastěji volíme polohování psů. Psi mají vyšší teplotu těla než lidé, čehož lze skvěle při polohování využít k prohřívání těla klienta. Na konci terapie je důležité věnovat čas protažení a aktivizaci klientů – pomazlení se psem, hlazení psa.

Jak canisterapie s hendikepovanými probíhá?

Canisterapie je skvělou doprovodnou terapií v rehabilitaci klientů s hendikepem. Pro správné provedení polohování je vždy důležitá přítomnost a spolupráce s fyzioterapeutem, který klienta zná. Dle instrukcí fyzioterapeuta se zaměřujeme na část těla, kterou klient potřebuje prohřát a nejvíce ošetřit. Při terapiích tak pracujeme velmi různorodě a polohování není pokaždé stejné. Polohuje se cca. 30 minut. CT tým dochází do zařízení na 2 hodiny a počet klientů dle dohody.

Co je potřebné zajistit pro průběh canisterapie?

Pro správný průběh je potřeba zajistit přítmí, klid (prosíme osoby, které se canisterapie neúčastní, aby v průběhu terapie nevstupovaly do místnosti), vhodná je i relaxační hudba, která pomůže navodit uvolnění a zklidnění. Nejlepší polohování je na Vojtově stole, případně na měkké podložce.

Co potřebují klienti pro průběh canisterapie?

Pohodlné oblečení, ponožky, deky (pro tepelný komfort klienta i pro pocit bezpečí a ochrany před okolím). Polohovací pomůcky (klíny, válce).