Častokrát dostáváme otázku, zda může lovecký pes dělat canisterapii. Z naší zkušenosti víme, že MŮŽE.
Lovecká plemena všeobecně ráda pracují a ráda spolupracují s lidmi. A canisterapie, ač se to tak možná na první pohled nezdá, je pro psa také práce. A někdy poměrně náročná práce.
Pes se musí přizpůsobit potřebám klientů, musí ovládat své projevy radosti (např. štěkání, skákání apod.), musí se dlouho soustředit a vnímat, co má dělat. I samotný kontakt s lidmi, které pes nezná, pro něho může být určitým způsobem psychická práce.
Lovecká plemena jsou na náročnou práci zvyklá, a tak je pro ně canisterapie dalším druhem práce. Práce, kterou dělají s láskou a nadšením stejně jako jakoukoli jinou práci, kterou jim nabídnete.

Naďa a Nero na zkouškách.
Mezi našimi týmy máme několik loveckých psů, kteří bez problémů zvládají „přepínat“ mezi prací v lese, na poli a prací při canisterapii. Při terapii se tak můžete potkat s ohaři, teriéry, setry. Energičtí psi, kteří vydrží pracovat v lese dlouhé minuty a hodiny, je schopni se při canisterapii zklidnit, pracovat v tichosti nebo třeba i dlouhé minuty „jenom“ ležet vedle klieta. Je až pozoruhodné pozorovat tuto jejich proměnu.
Dalším důvodem, který hraje pro lovecké psy v canisterapii je ten, že jsou to psi, kteří se lidem líbí. Jsou elegantní, mají přátelský výraz, kterému většinou neodolá ani ten největší morous a bručoun, jsou kontaktní i k cizím lidem, a tak si užívají mazlení a přízeň velkých i malých klientů. Děti oceňují jejich hravost, rychlost, nadšení do společné hry. Dospělí obdivují jejich eleganci.

Aktivní odpočinek je důležitý. A nejen pro loveckého psa.